Almanya'nın eğitim standartları ve kalitesi çok yüksektir. Devlet üniversitelerinden bile daha ekonomik fiyatlarla tıptan mühendisliğe, ekonomiden psikolojiye kadar çok geniş yelpazede kaliteli bir eğitim alabilirsiniz.

• Tüm üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.

• Alman üniversitelerinden alınan diploma, tüm dünyada tanınmaktadır.

• Almanya'da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyeti, Türkiye'deki eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur. Almanya'da eğitim ücretsizdir. Sadece yıllık 100-500 Euro arasında harç ücreti almaktadır. Bir öğrencinin Almanya'daki yaşam giderleri, Türkiye'deki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında hiç de farklı değildir. Almanya'da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 550 – 650 € arasında değişir. Almanya'nın öğrencilere tanıdığı 180 gün yasal part-time çalışma izni ile eğitim ve yaşam giderlerinizi daha da azaltabilirsiniz.

• Ülkemizde 4 yıl olan lisans eğitimi, Almanya'da bölümlerin büyük çoğunluğu için 3 yıldır. Bu hem eğitim ve yaşam giderlerinizin 1 yıl azalmasını, hem de iş hayatına 1 yıl erken başlamanızı sağlayacaktır.

• Türkiye'de üniversite sınavında 4 yıllık herhangi bir bölüme yerleşen herkes, dünya sıralamasında ilk 100 de yer alan Alman üniversitelerine giriş yapma hakkına sahiptir.

• 2 yıllık ön lisans mezunlarının Almanya'daki üniversitelere transfer imkanı bulunmaktadır. Lisans mezunları ise herhangi bir sınava tabi tutulmadan master eğitimlerine başlayabilir.

• Kalite ve teknolojide üstünlüğü temsil eden Siemens, Bosch, Lufthansa, Porsche, BMW, Volkswagen, Mercedes, Opel, Bauhaus gibi daha birçok Alman şirketi tüm dünyada haklı bir üne sahiptir. Almanya, üniversitelerinden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde bu lider şirketlerde çalışanlardan biri siz olabilirsiniz!

• Almanya Türkiye'ye sadece 3 saat uzaklıktadır.


Almanya'da Kim, Nasıl Okuyabilir?

Meslek Yüksekokulu  Mezunları DGS sınavı ile geçebilecekleri tüm Bölümlere DGS sınavına gerek kalmadan geçebilir.

4 yıllık bir bölümde okuyan ve halen mezun olmamış (ara sınıflar) şu an bulundukları sınıfta son transcriptlerini (not dökümleri) alıp gördükleri derslerin %80 kısmını saydırıp bölümlerine Almanya'da devam edebilirler.

4 yıllık Lisans mezunları sınavsız Yüksek Lisansa Almanya'da başlayabilirler.

Düz Lise (11 Yıllık Lise Mezunu ) + ÖSYM den 4 Yıllık bir bölüm için Üniversite Yerleştirme Belgesi (LYS den sonra yerleşme) + 1 Yıl Üniversite Okumadan = Studienkolleg (Hazırlık)

Düz Lise ( 11 Yıllık Lise Mezunu ) + ÖSYM den 2 Yıllık bir bölüm için Üniversite Kazandı Belgesi + Hiç Üniversite okumamış = Almanya da eğitime başlayamaz.

Düz Lise ( 11 Yıllık Lise Mezunu ) + ÖSYM den 2 Yıllık bir bölüm için Üniversite Kazandı Belgesi + 1 Yıl Üniversite okumuş = Studienkolleg

Düz Lise ( 11 Yıllık Lise Mezunu ) + ÖSYM den 2 Yıllık bir bölüm için Üniversite Kazandı Belgesi + Ön lisans Diplomasi = Direkt Üniversite

Düz Lise ( 11 Yıllık Lise Mezunu ) + ÖSYM den 4 Yıllık bir bölüm için Üniversite Yerleştirme Belgesi (LYS den yerleşme) + En az 1 Yıl Üniversite eğitimi = Direkt Üniversite

12 Yıllık Normal Lise + ÖSYM den 4 Yıllık bir bölüm için Üniversite Yerleştirme Belgesi (LYS den yerleşme) + Hiç Üniversite okumasa bile = Direk Üniversite

12 Yıllık Normal Lise + ÖSYM den 2 Yıllık bir Bölüm için Üniversite Kazandı Belgesi + Hiç üniversite okumamış = Almanya'da eğitime başlayamaz. 

12 Yıllık Normal Lise + ÖSYM den 2 Yıllık bir Bölüm için Üniversite Kazandı Belgesi + 1 yıl üniversite okumuş = Studienkolleg

12 Yıllık Normal Lise + ÖSYM den 2 Yıllık Bir Bölüme Kazandı Belgesi + Ön Lisans Diploması = Direkt Üniversite

MESLEK LİSELERİ ( 3 veya 4 Yıllık ) + ÖSYM den 4 Yıllık bir bölüm için Üniversite Yerleştirme Belgesi (LYS den yerleşme) + Hiç Üniversite okumamış = Studienkolleg

MESLEK LİSELERİ ( 3 veya 4 Yıllık ) + ÖSYM den 4 Yıllık bir bölüm için Üniversite Yerleştirme Belgesi (LYS den yerleşme) + en az 1 yıl Üniversite okumuş = Direkt Üniversite

Meslek Lisesi Mezunları + ÖSYM den 2 Yıllık Bir Bölüme Kazandı Belgesi + Hiç üniversite okumamış = Almanya'da eğitime başlayamaz.

Meslek Lisesi Mezunları + ÖSYM den 2 Yıllık Bir Bölüme Kazandı Belgesi + en az 1 yıl Üniversite okumuş = Studienkolleg

Meslek Lisesi Mezunları + ÖSYM den 2 Yıllık Bir Bölüme Kazandı Belgesi + Ön Lisans Diploması = Direkt Üniversite

Düz Lise Mezunu + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + Hiç üniversite okumamış = Almanya'da eğitime başlayamaz.

Düz Lise Mezunu + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + en az 1 yıl üniversite okumuş = Studienkolleg

Düz Lise Mezunu + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + en az 2 yıl üniversite okumuş = Direk Üniversite ( Ayrıca not ortalamasının da % 75 den fazla olması gereklidir. )

4 Yıllık Lise + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + Hiç üniversite okumamış = Studienkolleg

4 Yıllık Lise + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + en az 2 yıl üniversite okumuş = Direk Üniversite ( Ayrıca not ortalamasının da % 75 den fazla olması gereklidir. )

Meslek Lisesi + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + Hiç üniversite okumamış = Almanya'da eğitime başlayamaz

Meslek Lisesi + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + en az 1 yıl üniversite okumuş = Studienkolleg

Meslek Lisesi + Acık Öğretim Fakültesi (AÖF ) Kazandı Belgesi + en az 2 yıl üniversite okumuş = Direk Üniversite ( Ayrıca not ortalamasının da % 75 den fazla olması gereklidir.)


Almanya´da üniversite okumak isteyen her yabancı öğrenci direk yüksekokula alınmaz. Bazı ülkelerde lise yılları, Almanya´daki liselere göre daha kısadır. Aradaki bu zaman sürecini eşitlemek, daha doğrusu dengede tutabilmek için yabancı öğrencileri iki sömestrde üniversiteye hazırlayan bu eğitim kurumlarına alınabilmek için belirli bir seviyede Almanca yı bilmek ilk şarttır. Eğitim-Öğretim yılı başlamadan kısa bir süre önce, öğrenciler Almanca sınavına tabi tutulurlar. Sınavdaki başarı oranı %60´ı geçiyorsa kontenjan sayısına göre öğrenci yerleştirilir. İki sömestrin ardından öğrenciler Feststellungsprüfung (Tespit Sınavı) denilen sınavdan geçerler. Ancak bundan sonra başarılı olan öğrenciler yükseköretim kurumlarına başvurup okuyabilirler. Böylelikle yabancı öğrencilerin bir Alman lisesi mezunu öğrencinin denkliğine eşit olduğu kabul edilir. Öğrenciler Studienkolleg´te okurken bu kurumun bağlı olduğu yükseköğretim kurumunun yani üniversitelerin öğrencisi sayılırlar. Üniversite öğrencilerinin faydalandıkları hemen hemen herşeyden yararlanırlar. Eğitim-Öğretim parasızdır ama her öğrenci sömestr başı üniversitelerin bünyesinde bulunan Studentenwerk´e para ödemelidir. Miktar üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ödenilen parayla alınan Öğrenci Belgesi ile kamu taşımacılığından ücretsiz yararlanılır (sadece üniversitenin olduğu şehir ve çevresinde) ve Mensa denilen yemekhanelerde düşük ücretle yemekler yenilebilir.

  • Studienkolleg´lerde eğitim ve öğretim iki sömestrde yapılır. Burada öğrencilerin ilgi alanları göz önünde tutulur. Her Studienkolleg 4 veya 5 kursa sahiptir. Almanca her kursta mecburi derstir. Kurslar şunlardır (parantez içindeki bölümler kurslarda verilen dersleri kapsamaktadır)

  • G Kursu (Almanca, Tarih, Edebiyat, Sosyal Bilimler veya Latince): Sözel bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Kursu başarı ile tamamlayan öğrenciler, üniversitede Tarih, Coğrafya, Psikoloji, Felsefe, Hukuk gibi bölmleri okurlar.

  • M Kursu (Almanca, Matematik, Fizik, Biyokimya): Sayısal bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Başarılı olan öğrenciler üniversitelerin tıp fakültelerini okurlar.

  • S Kursu (Almanca, İngilizce, Tarih, Edebiyat, Sosyal Bilimler veya Latince): Dil ve sözel bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Kursu başarı ile bitiren öğrenciler üniversitelerin dil bölümlerini ve G Kursu öğrencilerinin okuyabilecekleri bölümleri tercih etme hakkına sahiptirler.

  • T Kursu (Almanca, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji): Sayısal bölümlerin ağırlıkta olduğu bir kurstur. Başarılı olan öğrenciler üniversitelerin teknik ve mühendislik bölümlerini okurlar.

  • W Kursu (Almanca, İngilizce, Matematik, Sosyal Bilimler): Eşit Ağırlıklı bölümlerin okutulduğu kurstur. Kursu başarı ile tamamlayanlar İşletme, İktisat,  Hukuk, Ekonomi, Bankacılık gibi bölümleri okurlar.

       Öğrenciler isteğe bağlı olarak Latince dersi görebilirler.

Türkiye den Gelen Öğrenciler

     Türkiye´de dört yıllık liseyi bitirenlerin bu kurumlarda eğitim görmeden direk üniversiteye kayıtları olur ama liseyi üç yılda bitiren öğrenciler Almanya´da üniversite okumak istiyorlarsa bu kurumda iki sömestr boyunca eğitim almak zorundadır. Ayrıca bu kurumda okuyan öğrencilerin ÖSS´de başarılı olup, ÖSYM tarafından bir üniversiteye yerleştirilmeleri şarttır ama kayıt yaptırmaları zorunlu değildir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri: Öğrencinin mutlaka ÖSS sonrası tercih ettikleri bölümleri ya da bu bölüme yakın bölümleri Almanya´daki üniversitelerde okuyabileceğidir. Örneğin; İstanbul Üniversitesi, Tarih bölümüne yerleştirilen bir öğrenci, Studienkolleg´de sadece G veya S Kursuna girebilir. Başka bir kursta okumak isterse ilk sömestrin ilk ayında dilekçe sunması şarttır ama bu seferde öğrenciden diğer kurslarda verilen dersleri başarılı bir şekilde geçip geçmeyeceği sorulur. Bir diğer husus ise şudur: W Kursu´nu bitiren öğrenci yukarıda da değinildiği gibi sadece İşletme, İktisat gibi bölümleri okuyabilir ama Tarih bölümünü okuyamazlar. Bu sebeple öğrencilerin hangi bölümü okumak isteyeceği öğrenci tarafından kesinlikle bilinmeli ve ilk bir ayda diğer kurslara geçişleri için müracaatları şarttır.


Almanya'da Danışmanlık Yaptığımız Bazı Üniversiteler :

 

Aachen University of Technology
Academy of Media Arts
Albert Ludwigs Universität Freiburg
Berufsakademie Ravensburg
Brandenburg Technical University of Cottbus
CDI-StW Management Institute
Christian-Albrechts-Universität zu Kiel
Deutsche Sporthochschule Köln
Dortmund University
Duisburg Technical University
Ernst-Moritz-Arndt-University Greifswald
Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
European Business School Schloß Reichartshausen
Fachhochschule Fulda
Fachhochschule Furtwangen
Fachhochschule Harz
Fachhochschule Köln
Fachhochschule Karlsruhe
Fachhochschule Konstanz
Fachhochschule München
Fachhochschule Offenburg
Fachhochschule Osnabrück
Fachhochschule Reutlingen, Hochschule für Technik und Wirtschaft
Frankfurt University
Freie Universität Berlin
Friedrich Schiller Universität, Jena

 

 

Handelshochschule Leipzig (HHL)
Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf
Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden
Hochschule für Technik und Wirtschaft Mittweida
Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig
Hochschule für Technik,Wirtshaft, und Sozialwesen Zittau/Görlitz(FH)
Humboldt-University, Berlin
Institut f. Semantische Informationsverarbeitung
Institut fur Lasertechnik
Johannes Gutenberg Universität, Mainz
Julius-Maximilians-Universität, Würzburg
Katholische Universität Eichstätt
Ludwig Maximilians Universität, München
Martin Luther Universität Halle-Wittenberg
Medical University of Luebeck
Otto von Guericke Universität, Magdeburg
Ruhr-Universität Bochum
Technische Fachhochschule Berlin
Technische Hochschule Darmstadt
Technische Universität Berlin
Technische Universität Braunschweig
Technische Universität Chemnitz-Zwickau
Technische Universität Clausthal
Technische Universität Dresden

 

 

 

 

Technische Universität Hamburg-Harburg
Technische Universität Ilmenau
Technische Universität München
Universität Augsburg
Universität Bamberg
Universität Bayreuth
Universität Bielefeld
Universität Bonn
Universität Bremen
UniversitätErlangen-Nürnberg
Universität Göttingen
Universität Giessen
Universität Hamburg
Universität Hannover
Universität Heidelberg
Universität Hildesheim
Universität Köln
Universität Kaiserslautern
Universität Karlsruhe
Universität Koblenz - Landau
Universität Konstanz
Universität Lüneburg
Universität Leipzig
Universität Mannheim
Universität Osnabrück


 

 

Almanya'da Eğitim