Yurtdışı Seyahat Ve Sağlık Sigortaları

Yurtdışı eğitiminiz sırasında, karşılaşabileceğiniz en önemli sorun; sağlık problemleri ya da daha ciddi kazalar olacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşmamanızı temenni ediyoruz, ancak sağlık sigortanızın önemi böyle bir durumda anlaşılacaktır. Yurtdışına çıkmadan önce yaptıracağınız ve toplam harcamalarınız içinde önemsiz bir yer alacak olan bir sağlık sigortası, kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Sigorta sayesinde tedavinizi ücretsiz olarak gerçekleştireceksiniz ve yurtdışında en önemli gider olan sağlık hizmetlerinden bu şekilde yararlanma fırsatınız olacaktır. Unutmayınız ki; sadece yapacağınız yolculuk ve gideceğiniz ülkenin Türkiye ile gerek iklimsel gerekse coğrafi farklılıkları bile, sağlık problemleri ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bununla beraber; yurtdışında birçok ülkede, özel sağlık hizmetleri oldukça pahalıdır. Sağlık, kaza ve kayıp durumlarını kapsayan sigortalar bazı ülke ve eğitim kurumlarınca tavsiye edilirken bazılarınca zorunlu tutulmaktadır. Başta Amerika, Kanada , Avustralya gibi ülkeler sağlık sigortasını öğrencilere zorunlu hale getirmişlerdir. Bu sayede öğrenci hastalık durumunda o ülkenin hükümetinin koruması altına girmektedir. Günümüzde İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya gibi çoğu Avrupa ülkelerinde dil eğitimi alan öğrenciler için sigorta zorunluluk haline gelmeye başlamış hatta vize başvurusunda dahi İtalya, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya,Avusturya  vb. Shengen ülkeleri 30.000 Euro teminatlı  sigorta yaptırılmasını istemektedirler. Ayrıca; önemli bir sağlık probleminiz varsa veya geçmişte ciddi bir rahatsızlık geçirmişseniz, bunlar ile ilgili kayıtlarınızı yanınızda götürmeniz acil durumlar için çok yararlı olacaktır. İngilizce yazılmış olan kişisel sağlık kayıtlarınız, varsa ilaç reçeteleriniz yurtdışında yanınızda bulunması gereken kayıtlardır.


Yurtdışında Sürücü Belgesi

Amerika’da Türk ehliyetinizi pek çok eyalette kullanabilirsiniz. Ehliyetinizin 6 ay kullanım süresi vardır. Amerikan polisleri özellikle yabancılara karşı oldukça kibar ve anlayışlı davrandıkları için, kendi ehliyetinizi Türkiye’ye dönüş yapana kadar kullanmanız konusunda size zorluk çıkarmazlar. Ehliyeti olmayanlar için Amerika, ehliyetin en kolay ve çabuk alındığı tek batı ülkesidir. Ehliyetinizi DMV (DEPARTMENT OF MOTOR VEHICLES’den) 1 günde 20$ ödeyerek çok rahat alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken 20’şer sorundan oluşan kurallar ve trafik işaretleri sınavlarını geçmek (her iki sınavda da 5 yanlış hakkınız var), aynı gün direksiyon testinden geçmektir. Yazılı sınavda çıkacak konular DMV‘nin size vereceği kitapçıkta yer alıyor ve sınavdan önce bu kitaba iyi çalışmanız gerekir. Özellikle yazılı sınav oldukça önemlidir. Yazılı sınavda kötüyseniz, ne kadar iyi araba kullanıyor olsanız da ehliyet alamazsınız.

Avustralya'da trafik yolun solundan akmakta ve direksiyon arabanın sağında yer almaktadır. Öğrenciler Türkiye'den almış oldukları  ehliyetilerini Avustralya’daki eğitimleri süresince kullanabilirler. Maximum hız şehiriçinde 60 km/h, şehirlerarası yollarda ise 100-110 km/h olarak belirlenmiştir. Trafik kurallarının oldukça sert uygulandığı Avustralya'da içkili araba kullanmanın ve emniyet kemeri takmamanın cezası çok büyüktür. Arabada bulunan herkesin emniyet kemeri takma zorunluluğu bulunmaktadır.İngiltere'de taşıt trafiği soldan akar. 21 yaşından büyük olup , uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi (international driving license) sahipleri araba kiralayabilir ve kullanabilir. Türkiye'den almış olduğunuz ehliyetinizi de İngiltere'ye giriş tarihinizden başlamak üzere 1 yıl süre ile kullanabilirsiniz.

Kanada'da ehliyet işlemleri eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Montreal’de öğrenci ehliyeti iki yıl geçerlidir ve iki yıl için 86 CAD$ ödemeniz gerekir. Türkiye’den ehliyeti olanların ise 92 CAD$ ödeyerek ehliyetlerini değiştirebilme imkânları vardır.

Yeni Zelanda’da bütün motorlu araçlar yolun sol tarafını kullanır.Eğer Türkiye'den alınmış bir sürücü belgeniz veya uluslararası geçerliliği olan bir sürücü belgeniz (IDP izni) mevcutsa Yeni Zelanda’da kanunlar çerçevesinde öğrenciliğiniz süresince kullanabilirsiniz.

 

Yurtdışı Eğitim