İdealinizdeki mesleğe, Macaristan’daki köklü ve kaliteli üniversitelerde, YÖK denkliği güvencesinde kavuşabilirsiniz.

Macaristan'da üniversite eğitimi, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada akreditasyon, eğitim kalitesi, yaşam standardı, ve lokasyon açısından en iyi seçeneklerden biridir. Üstelik, bütün bu muhteşem olanakların yanında maliyet olarak da dünyada en uygun okullara yine Macaristan (Polonya ile birlikte) sahiptir. Macaristan üniversitelerinde eğitim alabilmeniz için LYS ya da YGS sınavlarının sonucu önemli değil, lise diplomanız kayıt için yeterlidir. İster düz lise, ister meslek lisesi ya da imam hatip lisesi mezunu olun fark etmiyor. Macaristan’da üniversite eğitimi almanız ve idealinizdeki bölümü okumanız için lise diplomanız yeterli oluyor!

Macaristanda eğitim için yabancı öğrenciler, ilk olarak Üniversite Hazırlık Programına kabul edilirler. Hazırlık sınıfında öğrencilere İngilizcenin yanı sıra, seçmek istedikleri bölüm doğrultusunda dersler verilir. Bu dönemi başarıyla tamamlayan öğrenciler, eğitim almak istediği bölüme kabul edilirler. Aynı zamanda henüz hazırlık okuyan öğrencilerin bölümleri konusunda hemen karar verme zorunlulukları yoktur. Tıp, İşletme ve Mühendislik bölümlerine hazırlık amacıyla alınan hazırlık eğitimini tamamlayan bir öğrenci seçeceği alana daha sonra karar verebilir. Örneğin mühendislik öncesi eğitimini alan öğrenci hangi mühendisliği okumak istediğini hazırlık bitiminde seçebilir. Hem İngilizcesi hem de bölümü ile ilgili dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, ilgili üniversite tarafından düzenlenen muafiyet-baraj sınavına katılabilirler. Muafiyet-baraj sınavından geçebilen öğrenciler, hazırlık yılı okumaya gerek kalmaksızın üniversite eğitimine başlayabilirler. 

İngilizce bilgisi, hazırlık programına katılacak kadar iyi olmayan öğrencilerin, yoğunlaştırılmış İngilizce programı almaları gerekir. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, hazırlık (foundation) eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilirler. Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl ( bazı mühendislik bölümlerinde 3,5 yıl), Master eğitimi ise 2 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır. Macaristan'da istediğiniz üniversitede istediğiniz bölümü okuma garantisi veriyoruz. Gelin görüşelim geleceğinizi birlikte şekillendirelim. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. http://www.studyhungary.education/Macaristan'da yaşam maliyetleri

Yaşam maliyetleri diğer AB ülkelerine göre çok daha ucuzdur. Bir öğrencinin aylık yaşam maliyeti herşey dahil (Konaklama, ulaşım, yemek vb.) ortalama €500 civarındadır. Macaristanda eğitim gören öğrenciler, yasal olarak part time çalışma imkanına sahiptir. Ancak Macarca dili olmadan iş imkanlarının kısıtlı olduğu unutulmamalıdır. Bu tür işlerde öğrencilere verilen ücretler saatlik €1.25-2.00 aralığındadır. Birçok üniversite €200 dan az aylık fiyata konaklama imkanı sunmaktadır.

Tipik fiyat listesi

  • Mc Donalds veya benzeri yerde yemek €4
  • Tek yön ulaşım bileti €1
  • Büyük bardak süt €0.50
  • Kafede kahve €1
  • Sinema bileti €3.50
  • 1 kg patates €0.40

Avrupa'nın kallbinde yaşamanın getirmiş olduğu fırsatları bizim önderliğimizde keşfedin. Eğitimin yanısıra kültürel aktiviteler için senenin her anında farklı bir etkinlik bulabilirsiniz. Macaristan içerisinde Estergon, Visagrad, Budapeşte, Szeged, Eger gibi tarihi şehirleri gezebilir, Macaristan'ın dışında kısa bir sürede ulaşım imkanı ile Viyana, Brativlava, Prag gibi şehirleri görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bununla beraber Macaristan'da bulunan termal sularda bedeni dinlendiren bir gün geçirebilir yada Escape Room, Amusement Park Budapest, Akvarium ve Budapeşte hayvanat bahçesi gibi yerlerde keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Tarihi bir kent olan Budapeşte'de hemen hemen her türe ait sanat müzesi bulabilirsiniz. "Paul Cezanne" gibi dünya genelinde tanınan ressamların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan'da Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Bazı Üniversiteler :

 

Szeged Üniversitesi

Pecs Üniversites

IBS (International Business Colege)

McDaniel College

Budapeşte Teknik Üniversitesi          

Semmelweis Üniversitesi

Corvinus Üniversitesi

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi

Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE)


 

 


 

Macaristan'da Eğitim ǀ Macaristan'da Üniversite