Polonya'da eğitim çok farklı! Polonya Doğu ve Batı Avrupa'nın coğrafi ve kültürel bir köprüsü konumundadır.Avrupa’nın son yıllarda parlayan yıldızı olan Polonya; güçlü ekonomik yapısı, eğitim standartlarının yüksekliği, öğrencilere sağladığı imkanlar ve ekonomik yaşam giderleri ile her geçen gün daha fazla öğrencinin dikkatini çekmektedir. Tarih boyunca Doğu Avrupa ülkeleri için önemli bir konuma sahip olan Polonya, Avrupa Birliği ile daha da güçlenerek konumunu korumayı başarmıştır.

Eğer siz de üniversite sınavında isteğiniz bölümü kazanamadıysanız veya hedefinizde yurt dışında bir üniversite varsa Polonya'da uygun fiyata, yüksek eğitim kalitesine sahip,YÖK denkliği bulunan bir üniversitede, dilediğiniz bölümde İngilizce veya Lehçe olarak eğitim alabilirsiniz. Her yıl, dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce öğrenci, İngilizce veya Lehçe programlarda 440'ın üzerindeki üniversite seçeneği ile Polonya'da eğitim görmektedir. Bu üniversiteler, mühendislik, ziraat, tıp, ekonomi vb alanlarda eğitim veren dünyaca ünlü üniversiteler olmasının yanı sıra yaratıcı ve sanatsal çalışmaları, temel ve uygulamalı araştırmaları ile öğrencilerine eğitim vermektedirler. Polonya, Avrupa Yükseköğretim Alanı yaratmayı hedefleyen Bologna Sürecinin bir parçasıdır. Bologna Süreci bu bağlamda bir reformdur. Polonya'ya gelen yabancı öğrenciler mezun olduktan sonra sadece Polonya'da değil Tüm Avrupa'da ve Dünya'da geçerli bir diplomaya sahip olacaklardır. Ayrıca, Schengen alanı dahilinde eğitim süresi boyunca Avrupa'yı keşfetme fırsatı da tüm öğrencilere sunulmaktadır.

14.yüzyıla kadar ulaşan Avrupa'nın en eski üniversitelerinin bulunduğu bir ülke olan Polonya, Nicholas Copernicus and Marie Skłodowska-Curie gibi dünyaca ünlü akademisyenleri ile tarihe adını yazdırmıştır. Bugünün üniversiteleri de kendilerinden öncekilerin şanlı geleneklerini devam ettirmektedir. Varşova Üniversitesi Top Coder -En İyi Üniversiteler Sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü gibi büyük kurumları dahi geride bırakmıştır.  Polonya üniversiteleri, yüksek kaliteli çalışmalar sunarak Avrupa eğitim alanının bir parçası olmuşlardır. Tüm önde gelen üniversiteler İngilizce başta olmak üzere bazı bölümler için Fransızca ve İspanyolca eğitim de vermektedirler. AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) sayesinde öğrenciler diğer ülkelerde de eğitimlerine devam edebilme olanağına sahiptirler.

 

      


Polonya'da Eğitimin Avantajları:

 

 • Eğitim standartları yüksektir.

 • Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.

 • Polonya üniversitelerinden alınan diploma, tüm AB ülkelerince tanınmaktadır.

 • Polonya’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyeti, Türkiye’de vakıf üniversitelerindeki eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur.

 • Polonya, diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre ulaşım, beslenme ve barınma ücretlerinin düşük olduğu bir ülkedir. Bu nedenle öğrenim hayatı da öğrenciler için düşük maliyetli olacaktır.

 • Ülkemizde 4 yıl olan lisans eğitimi, Polonya’da bölümlerin büyük çoğunluğu için 3 yıldır. Bu hem eğitim ve yaşam giderlerinizin 1 yıl azalmasını, hem de iş hayatına 1 yıl erken başlamanızı sağlayacaktır.

 • Polonya üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Polonya’da bir üniversiteye kayıt yaptırmak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dahil hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değildir.

 • Polonya’da eğitim dili İngilizce ve Lehçe’dir. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan üniversiteye, eğer İngilizceniz yeterli değil ise hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

 • Polonya üniversitelerinin pek çoğunda Amerikan veya İngiliz eğitim müfredatı okutulduğundan; mezun olduğunuzda çift diploma edinmiş olacaksınız.

 • Polonya’da lisans eğitimini hafta içi tamamlayanlar,okul bitirdiklerinde çalışma iznine ihtiyaç duymadan sözleşme yaparak istedikleri firmada çalışabilirler.

 • Polonya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusa sahip ülkelerinden biridir.

 • Polonya ile Türkiye’nin 600 yıllık köklü bir geçmişi vardır.İki ülke arasındaki ticari ilişkiler çok gelişmiş bir durumdadır. Bu sizin özel sektörde çok kolay iş bulmanızı ve kariyer yapmanızı sağlar.

Polonya'da Eğitim : http://www.studypoland.education/


​Polonya, Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ideal ülkelerden biridir. Polonya üniversitelerinde hem üniversite ücretleri hem de konaklama ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Polonya Avrupa Birliği üyesi olduğundan diğer Schengen üyesi ülkelere Polonya'dan alınan oturum müsaadesi kartı ile rahatça herhangi bir vizeye gerek duyulmadan seyahat edilebilmektedir. Üniversitelerin yıllık ücretleri ortalama 3000-4500 Euro civarındadır. Eğitiminizi yerel dil Lehçe olarak almayı tercih ederseniz bu ücretler 1000 Euro’ya kadar düşebilmektedir. Polonya’da tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümlerin ücretleri diğer ülkelerde olduğu gibi biraz artış gösterse de, genellikle 9000 – 11000 Euro civarındadır ve tıp fakültesi eğitimi için bu da oldukça ekonomik bir ücrettir. Polonya`da dil kursu ücretleri ise yıllık Lehçe dil kursu ortalama 2000 Euro ve İngilizce dil kursu 3000 Euro'dur.

Polonya'da eğitim alan öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri vardır. Birçok Polonya üniversitesi öğrencilere yurt olanağı sağlamaktadır. Üniversite yurtları genellikle 3-4 kişilik odalardan oluşmaktadır. Standart yurtların aylık ücretleri ortalama 80-100 Euro civarındadır. Daha konforlu ve yüksek standartlardaki özel yurtlarda ise ücretler biraz daha yüksek olmaktadır.

Pek çok öğrenci konaklama için ev kiralamayı tercih eder ve birkaç kişi bir araya gelerek ev kiralarlar. Ev kiraları şehre, bölgeye ve ev özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 3 kişinin paylaşabileceği standart bir evin kirasının ortalama 350 – 600 Euro arasında olacağı söylenebilir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Genellikle bir öğrencinin aylık konaklama masrafı 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb harcamalar için genellikle aylık 150- 200 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 350-500 Euro civarında olduğu söylenebilir.


Polonya'da Çalışmak
Polonya'da yarı zamanlı ( Part Time) olarak çalışma imkanı vardır. Öğrenciler, herhangi bir çalışma izni olmadan yarı zamanlı olarak birçok Polonya'lı öğrenci gibi çeşitli işletmelerde sorunsuz şekilde çalışabilmektedirler.

AB / AEA Vatandaşları
AB ve AEA ülkeleri ve İsviçre vatandaşları çalışma izni olmadan Polonya çalışabilmektedirler. Belarus, Gürcistan, Moldova, Rusya ve Ukrayna vatandaşı iseniz, beyan etmek suretiyle 12 aylık vize üzerinden 6 ay süresince çalışabilme hakkına sahipsiniz demektir.

AB/EEA Vatandaşı Olmayanlar 
AB vatandaşı olmayan yabancı öğrencilerin Polonya'da tam zamanlı çalışmalarına Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında tam süreli (Full Time) olarak izin verilmiştir. Öğrencilerin yılın geri kalan aylarında ise yarı zamanlı – Part Time olarak çalışmaları mümkündür. Eğer öğrenci diğer aylarda da tam zamanlı olarak çalışmak istiyorsa, bu ancak işveren tarafından yapılacak iş sözleşmesi ile mümkün olabilmektedir. 


 

Danışmanlığını yaptığımız bazı Polonya Üniversiteleri :

 

 • Lodz Üniversitesi

 • Lodz Tıp Üniversitesi

 • Lodz Teknik Üniversitesi

 • Jagiellonian Üniversitesi

 • Krakow Teknik Üniversitesi

 • Varşova Ekonomi Üniversitesi

 • Varşova Üniversitesi

 • Varşova Tıp Üniversitesi

 • Varşova Teknik Üniversitesi

 • Wroclaw Eko. Üniversitesi

 • Wroclaw Tıp Üniversitesi

 • Poznan Ekonomi Üniversitesi

 • Poznan Tıp Üniversitesi

 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi

 • Lazarski Üniversitesi

 • Collegium Civitas


Polonya'da Eğitim : http://www.studypoland.education/


 

 


 

Polonya'da Eğitim ǀ Polonyada Üniversite